Lázně Darkov

Lázně Darkov naleznete na jižním okraji města Karviná, poblíž říčky Olše. V lázních s pěkným lázeňským parkem se léčí nemoci pohybového ústrojí, poúrazové a pooperační stavy a neurologické choroby.

Historie lázeňství tu sahá do poloviny 19. století. Tehdy tu byly nalezeny prameny silně mineralizované jodobromové solanky, jejíž vznik spadá do období třetihor. Léčivá voda je dnes využívána k ozdravným koupelím pohybového aparátu.  Nález pramenů souvisí s pokusnými vrty v uhelných slojích. Prameny byly nalezeny na území, které patřilo baronu jménem Jiří Bees z Chrastiny. Majitel pozemků se chopil příležitosti a začaly se tu stavět první lázeňské domy (na území dnešního parku). Byl tu postaven i společenský secesní dům a věhlas lázeňské péče se brzy rozšířil po střední Evropě. Začátek 20. století již byl ve znamení rozvíjejících se moderních lázní a v té době tu bylo postaveno několik funkcionalistických léčebných domů. Většina z nich slouží svému účelu dodnes.

V 70. letech minulého století se začalo stavět moderní rehabilitační sanatorium na opačném konci města, které přilíkalo nejen tuzemské lázeňské hosty, ale především pacienty ze zahraničí. S jeho rozvojem ovšem význam původních lázní začal upadat. Na kvalitě zdejšího lázeňství se také podepsala pokračující těžba černého uhlí, z původních lázní zbyly pouze staré lázně, několik domů na břehu řeky Olše a lázeňský park.

Turistický magazín