Pamětihodnosti v Petrovicích u Karviné a okolí

Kostel sv. Martina v Petrovicích u Karviné pochází z rané gotiky, ze 13. století, byl přestavěn v roce 1544 v goticko-renesančním stylu. Exteriér kostela zaznamenal ještě přestavbu ve slohu baroka z poloviny 17. století, ovšem byl poté přestavěn ve stylu novogotickém v roce 1904. Tuto podobu si zachoval dodnes, kromě presbytáře, jehož podoba je původní z roku 1544. Kostel sloužil dlouhá léta jako farní, až do roku 2007. Dnes je využíván velmi výjimečně.

U farního kostela najdete Kamenný kříž Kalvárie. Kříž byl zhotoven v roce 1858, přední strana podstavce je vytesána s reliéfem sv. Veroniky a na obou stranách krucifixu stojí dvě metr vysoké sochy – Panna Maria a svatý Jan. Výška tohoto unikátního díla, které bylo restaurováno v roce 1995,  je 4 metry.

V Petrovicích je k vidění i socha sv. Jana Nepomuckého z konce 18. století.  Sochu na zděném podstavci zhotovil sochařský mistr Julius Pelikán z Olomouce. Tato polychromová socha světce v kněžském rouchu a s krucifixem v ruce měří 110 cm. Socha je součástí pomníku na masovém hrobě Švédů, kteří tu zahynuli během Švédské války, jedné z epizod Třicetileté války. Poblíž pomníku stojí stará lípa, která údajně stará více, než 200 let.

V obci Závada stojí pomník československých letců Bílka a Slatinského, kteří byli sestřeleni v průběhu Ostravské operace v roce 1945. Byla to první osádka 3. bitevního leteckého pluku, která zahynula v bojích nad Ostravským nebem při osvobozování Slezska od fašistů. Rotmistr Pavol Slatinský a desátník Jan Bílka pilotovali legendární letoun Iljušin Il 2 Šturmovik s číslem 23. 19. dubna, pouhých 19 dní před koncem války, útočil celý pluk na pozemní cíle u Bohumína a polského města Zabelkow. Letoun č. 23 byl sestřelen nad obcí Závada, dostal přímý zásah do motoru, hořel a zřítil se přídí k zemi. Po dopadu ještě hořel, pak vybuchly nádrže s palivem a rozervaná těla obou letců bez končetin Němci nechali zahrabat do hnoje jako potupu. Oba piloti pak byli po několika dnech, kdy válka skončila, pohřbeni na hřbitově v Petrovicích. V roce 1979 byly trosky letadla vyzdviženy ze země, byly stále na poli o obce Závada. Vyprostilo se mnoho trosek včetně motoru a vrtule, která nebyla vůbec pokřivená. Našla se i nevybuchlá puma z letadla.

Empírový zámeček Prstná, necelé 2 km od Petrovic u Karviné, pochází z roku 1796 a nechal jej zbudovat Vojtěch Gussnar. Nachází se v jižní části obce Prstná, nad pravým břehem potoka Petrůvka. Vojtěch Gussnar se rovněž zasloužil o vybudování anglického parku v okolí zámečku jižním směrem. Park, jako přírodně krajinářský prvek s mnoha okrasnými dřevinami, tu stojí dodnes.  Dnes je zámeček i s parkem v soukromých rukách a veřejnosti slouží jako stylová restaurace s vinárnou.

Turistický magazín